Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/digiunst/public_html/2016makerfaire/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/digiunst/public_html/2016makerfaire/wp-includes/plugin.php on line 601
Athens Mini Maker Faire is independently organized and operated under license from Maker Media, Inc.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ

(οι ομιλίες περιλαμβάνονται στην τιμή του εισιτηρίου, δεν χρειάζεται προεγγραφή)

 

Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΙΛΙΩΝ

 

11.00: Stem Education Panel/ Δημήτρης Πόγκας (Συντονιστής), Δ. Αλιμήσης (Edumotiva), Π. Σιφνιώτη (Σχολείο Κωστέα Γείτονα), Π. Αγγελόπουλος (Υπ. Παιδείας), P. Dalmaris (Tech Explorations), Βασίλης Χρυσανθακόπουλος (blast)

12.00: Internet of Things Panel/ Γιάννης Ριζόπουλος (Συντονιστής), Δ. Σύρμος (SAP Hellas), Γ. Γκιώνας (Μeazon), Α. Καμέας (ΕΑΠ)

13.00: Internet of Things Economy/ Stijn Schuermans (Analyst Vision Mobile)

13.30: DevOps for Devices – IoT Development at Internet Speed/ Resin.io

14.00: Azure loves devices: How to use Azure for you IOT projects/ Microsoft

14.30: Art, science and technology meets up with innovation/ Εύα Κέκου

16.00: Maker Education: A revolution we have to make/ Peter Dalmaris

17.00: Δημιουργοί ή Δούλοι; Πως οι απόψεις μας γύρω απ’την τεχνολογία και την εργασία κρίνουν το παρόν και το μέλλον μας/ Αλέξανδρος Παγίδας

17.30: Δημιουργία μέσω της ανακύκλωσης/ Fatcut Upcycling Collectiva

18.00: Η μαγεία του παιχνιδιού και ο ρόλος της στην δημιουργία/ Βασίλης Χρυσανθακόπουλος (blastbuild and lean artsciencetechnology]

18.30: Makers & Kickstarter/ John Dimatos

19.30: CHOOCH – Μουσικό Performance/ Αντώνης Βλαστός & Zafar Iqbal

 

 

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

 

11.00: 3D Printing για παιδιά/ Anima

12.00: Πώς έφτιαξα τους R2D2 & BB8/ Μανώλης Φραγκουλόπουλος

12.30: Πώς να φτιάξεις ένα Drift Bike/ Elektronio Wheels

13.00: Οι τελευταίες τάσεις του 3d Printing/ Κώστας Κουτρέτσος (3DHub.gr)

13.30: Prom Racing – Όχημα του Ε.Μ.Π./ Ευφημία Παναγιωτάκη, Σταύρος Πατινιώτης

14.00: Κατασκευάζοντας με εναλλακτικά υλικά/ Σπύρος Κίζης (artichair) & Σταύρος Τσομπανίδης(phee)

14.30: Τάσεις στην αγoρά του CNC/ Panos Gounas CNC Training

15.00: Free & Open source software, hardware και spaces ή πώς να αλλάξεις τον κόσμο με την τεχνολογία/ Σωτήρης Βραχάς

15.30: Community Partners Panel/ Community partners

16.00: Η βιομηχανία του Silk Screening/ Αντώνης Δακτυλίδης

16.30: Το Project P.E.A.C.E στο Google Science Faire/ Άγγελος Γκέτσης

17.00: STEM – Careers 2020/ Κώστας Χρέμος

17.30: Η καινοτομία της Odyssea/ Jai Mexis

18.00: Maker Faire Hebocon Finals